radianco
29 بهمن 1401 - 23:49

حمایت آلمان از طرح قطعنامه ضدروسی در سازمان ملل

وزیر امور خارجه آلمان از برنامه متحدان غربی اوکراین برای مطرح کردن یک قطعنامه ضدروسی در مجمع عمومی سازمان ملل در سالگرد آغاز عملیات نظامی ویژه مسکو در اوکراین خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنالنا بائربوک»، وزیر امور خارجه آلمان تایید کرد، قرار است در سالگرد آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین پیش‌نویس یک قطعنامه برای محکوم کردن روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل طرح شده تا به رای گذاشته شود.

به نوشته خبرگزاری «دی.پی.ای» آلمان، بائربوک روز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به خبرنگاران ادعا کرد: «جهان باید موضع مشترکی در قبال جنگ روسیه اتخاذ کند. بنا بر این ما حامی طرح یک قطعنامه طی روزهای آینده در مجمع عمومی سازمان ملل به مناسبت سالگرد جنگ اوکراین هستیم. و ما تلاش داریم تضمین کنیم که جنایات بدون مجازات باقی نمانند.»

وزیر امور خارجه آلمان همچنین گفت که جنگ در اوکراین دارای «تبعات جهانی» است.

بائربوک ادامه داد: «ما به همراه شرکای بین‌المللی خود این نظر مشترک را داریم که این جنگ باید در سریع‌ترین زمان ممکن پایان یابد اما نه با یک صلح تحمیل شده.»

وزیر امور خارجه آلمان از قصد چین برای ارائه یک ابتکار عمل صلح به منظور پایان دادن به جنگ اوکراین تحسین کرد اما واگذاری امتیازهای ارضی به روسیه را رد کرد.

بائربوک در کنفرانس امنیتی مونیخ بدون اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز و حمایت‌های متحدان غربی از اوکراین برای مقابله با روسیه ادعا کرد: «پیش‌فرض یک صلح عادلانه این است کسی که تمامیت ارضی را نقض کرده، یعنی روسیه، سربازانش را از کشور اشغال‌شده خارج کند. صلح جهانی دقیقا مبتنی بر این حقیقت است که ما همگی تمامیت ارضی و حاکمیت هر کشوری را به رسمیت بشناسیم.»

بائربوک گفت: «موضع آلمان این است که بدون خروج کامل همه سربازان روسی از اوکراین شانسی برای پایان دادن به این جنگ تقریبا یک ساله وجود ندارد. همه درخواست‌ها برای پایان دادن به این جنگ از طریق واگذاری اراضی به روسیه غیرقابل قبول هستند. این به معنی تبدیل کردن مردم به طعمه روسیه است. ما این کار را نخواهیم کرد.»

پیشتر «وانگ یی»، مسئول ارشد سیاست خارجی حزب کمونیست چین در جریان کنفرانس مونیخ اعلام کرد، پکن به زودی یک طرح صلح را برای اوکراین ارائه خواهد کرد اما جزئیات و چارچوب زمانی برای آن اعلام نکرد. او بعد از این کنفرانس مستقیما به مسکو خواهد رفت.

پایان پیام/./ ت 1027

منبع: فارس
شناسه خبر: 1043681